BREUSSOVA MASÁŽ

Pochází od Rudolfa Breusse (1899-1990), rakouského léčitele a lidového experta medicíny, známého v Čechách 42-denní kůrou proti rakovině.
Jde o jemnou, energeticko-manuální masáž zad v oblasti páteře.
Speciálními pomalými masážními hmaty za použití třezalkového oleje se docílí nabobtnání meziobratlových plotének a uvolnění nervů, které v páteřní oblasti vycházejí do celého těla.
Podle R. Breusse
neexistují žádné opotřebované ploténky, se kterými už podle mnohých lékařů nelze nic udělat, ale pouze „zdegenerované“, které se touto masáží znovu úspěšně regenerují.
Základem Breussovy masáže je pomocí
jemného tahu vytvořit prostor mezi obratli, který je vyplněn meziobratlovou ploténkou a poté vmasírovat třezalkový olej, jenž působí na ploténku asi jako voda na houbu. Ploténka olej nasaje, zvětší se do původní
velikosti a začne opět plnit svou funkci - odpružení a rotace páteře, ochrana nervů před stlačením (projevuje se často jako vystřelující bolest nebo brnění a mravenčení).
V některých případech je možné
bezbolestné navrácení vychýlených meziobratlových plotének hrudních nebo bederních. Dle zkušeností vede Breussova masáž mimo jiné také k odbourání některých hluboko uložených psychických problémů, uvolňuje napjaté
zádové svalstvo a přináší výrazný pocit úlevy.
Masáž
Breussova masáž slouží nejen jako řešení již vzniklého problému (degenerace ploténky), ale zabývá se hlavně prevencí. Masáž je možno libovolně opakovat, výborně se doplňuje s Dornovou metodou.
Hmaty jsou
hladivé, s mírný tlakem, s cílem vyrovnat energie (jing / jang) v oblasti meridiánu ledvin a močového měchýře. Masáž je zakončena zakončena 10ti minutovým zábalem z třezalkového oleje. Samotná masáž trvá 45 minut,
se zabálem tedy cca 60 minut.
Meziobratlová ploténka
Je to pružná destička, sloužící k odpružení a rotaci páteře, tlumí nárazy, kterým je páteř vystavena např. při chůzi, běhu, skoku, apod. S přibývajícím věkem a vlivem vzpřímného držení těla na ní vznikají degenerativní
změny. Je-li ploténka zmáčknuta, ztrácí postupně svůj objem, pružnost, funkci a postupně degeneruje nebo dojde k jejímu výhřezu – prolapsu.
Vlastnosti třezalky
- výrazně ovlivňuje jak tělesný tak duševní stav, působí antidepresivně, zmenšuje tělesnou reakci na stres
- je protizánětlivá
- zlepšuje krevní oběh, látkovou výměnu a vylučování
- používá se jako masážní prostředek při bolestech v oblasti páteře, regeneruje meziobratlové ploténky
Upozornění:
U citlivých lidí se světlou pletí může hypericin (jež třezalka obsahuje) vyvolat fotosenzibilitu po pobytu na slunci, jejímž projevem je svědění nebo skvrny na kůži. Proto se po masáži třezalkovým olejem 24 hodin nedoporučuje slunit !
Indikace
- vhodná k vyrovnání celkové statiky organismu, uvolňuje psychické, fyzické a energetické bloky
- vyrovnává záda
- dbá na správné postavení páteře
- zmírňuje svalovou dysbalanci
- uvolňuje meziobratlové ploténky
- je vhodná u starých lidí, dokonce i při prokázané osteoporóze
- prevence onemocnění páteře
- k uvolnění napjatého zádového svalstva
Kontraindikace
Jelikož je masáž velmi jemná, nejsou známy žádné kontraindikace.